Materiały edukacyjne
Gwiazdka z koralików
Mamy dziś dla was propozycje wykonania własnych ozdób świątecznych - gwiazdek z koralików, które pozwolą nam urozmaicić i upiększyć nasze drzewko. Można nimi obdarować również bliskie nam osoby, nic tak bowiem nie cieszy jak własnoręcznie wykonane upominki.
Święta Barbara - patronka górników
Muzeum Historii Katowic posiada wiele eksponatów z wizerunkiem tej świętej. Na Nikiszowcu znajduje się również wspaniała mozaika, przeniesiona z byłej cechowni KWK „Wieczorek”. Stała się ona inspiracja dla wielu artystów z Grupy Janowskiej w tym Erwina Sówki, który wielokrotnie sięgał w swojej twórczości do tego motywu.
My również mamy dla was propozycję zajęć inspirowanych naszą mozaiką.
Ubieranki, przebieranki – na ludowo!
Czy wiesz, jak dawniej ubierały się śląskie panny? Czym był kabotek a czym galanda? Przeczytaj krótki opis, a następnie wydrukuj i pokoloruj ubranka, w które ubierzesz swoją papierową lalę. Zabawa dla dzieci w każdym wieku. Jeśli dzieci pozwolą, pobawić się mogą również dorośli.
Kalejdoskop
Kolor, ruch, światło, mozaika… już się pewnie domyślacie o czym mowa.
Nazwa kalejdoskopu pochodzi z greckiego kalos (piękny) + eidos (obraz) + skopéo (widzieć). Magiczna zabawka z dzieciństwa, przy której pewnie każdy się głowił, jak to działa, że tak pięknie zmienia się wzór.
W zbiorach naszego Muzeum w Dziale Etnologii Miasta posiadamy również kalejdoskop, którym z przyjemnością bawiły się w dzieciństwie wasze babcie i dziadkowie. Chcemy zaproponować wam samodzielne wykonanie tego magicznego przedmiotu.
Domowy kostiumograf
Zapraszamy na warsztaty plastyczne Domowy kostiumograf, gdzie otwieramy barwny świat kostiumów teatralnych w formule online! Wybraliśmy 10 różnych projektów Barbary Ptak, które posłużą jako modele do wykonania prac.
Kolorowe okno na świat
Podczas spaceru po budynku Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9, uwagę zwracają oryginalne „obrazy samoświecące” - witraże, zdobiących okna na klatce schodowej kamienicy mieszczańskiej. Zostały one przeniesione do naszej siedziby głównej z willi właściciela zakładów tłuszczowych w Szopienicach w 1984r. Proponujemy Wam samodzielne przygotowanie tego małego dzieła sztuki na podstawie szablonu, który odzwierciedla motyw kwiatowy zastosowany w naszych witrażach.
„HAZOK Z TASZYNTUCHA” czyli zając z chusteczki do nosa
Dzisiejsze zabawki kompletnie różnią się od tych, którymi dzieci bawiły się jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wyobrażacie sobie, że mnóstwo radości sprawić mogła zwykła chusteczka, w prosty sposób przeobrażona w zajączka? Zobaczcie, jak to zrobić!
Pudełko z pocztówek
Któż z nas nie kupił choć raz kartki pocztowej z jakimś urzekającym widokiem, jako pamiątki z podróży? Pocztówki przedstawiające dawne Katowice znajdziecie także w naszych sklepikach. Zobaczcie, jak przeobrazić je w praktyczne pudełko!
Rodzinny przewodnik
Rodzinny przewodnik po Muzeum Historii Katowic „Muzealne Eksponaty - nie tylko dla Mamy i Taty!” to cała masa zadań i zagadek. Z pewnością najlepiej poradzą sobie z nimi mali goście, którzy mieli okazję zwiedzić nasze wystawy, ale w wielu przypadkach odpowiedzi znajdziecie również w Internecie.
Zabawa w teatr lalkowy!
Jednym z naszych oddziałów terenowych jest Dział Teatralno-Filmowy, gdzie możecie zwiedzić mieszkanie projektantki kostiumów i aktora – Barbary i Stanisława Ptaków. Dzieci przychodzą tam jednak nie tylko oglądać piękne stroje, ale też bawić się w teatr i projektować własne elementy garderoby aktora. My zaś proponujemy samodzielne stworzenie szczególnego aktora – marionetki i przeniesienie teatru do domu!